آخرین اخبار ایران و آمریکاآخرین اخبار بین المللآخرین اخبار سیاسیسیاسی

بلینکن استدلال دولت ترامپ برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد

مذاکره‌کننده هسته‌ای سابق آمریکا استدلال دولت فعلی این کشور برای تمدید تحریم‌ها علیه ایران را رد کرد.

به گزارش اخبار سیاسی پایگاه خبری رخ، «آنتونی بلینکن»، مشاور «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ضمن تمجید از مفاد برجام گفته این توافق به گونه‌ای طراحی شده که دولت آمریکا می‌توانست با ماندن در آن تحریم‌های تسلیحاتی ضد ایران را تمدید کند.

بلینکن که در اجلاس امنیتی آسپن سخنرانی می‌کرد درباره تلاش دولت فعلی آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفت: «تا آنجا که الان می‌دانم حتی یک متحد ما با تمدید این تحریم‌ها برای مدت نامعلوم موافق نیست.»

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که دولت این کشور به زودی قطعنامه‌ای را که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است تقدیم شورای امنیت خواهد کرد.

بلینکن تأکید کرد که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران یکی از مفاد کلیدی این توافق است. او گفت: «دولت [ترامپ] ممکن است درباره به پایان رسیدن تحریم‌ها علیه سلاح‌های متعارف ایران گلایه کند، اما این تحریم‌ها با کار سخت و دیپلماسی اصولی دولت اوباما تدوین و مستقر شد.»

بلینکن که یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با ایران بوده تأکید کرد که در توافق هسته‌ای برجام بندهایی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در نظر گرفته شده است.

او گفت: «البته ما در داخل خود متن برجام روی مفاد مهمی برای بازگرداندن تحریم‌ها اصرار کردیم. فقط یک مشکل جود دارد: بند بازگشت خودکار تحریم‌ها باید توسط یکی از طرف‌های مشارکت‌کننده در توافق هسته‌ای فعال شود.»

بلینکن با رد استدلال‌های دولت ترامپ که مدعی است علی‌رغم خروج از برجام هنوز هم یکی از طرف‌های مشارکت‌کننده در این توافق است و می‌تواند از مفاد این توافق برای فعال کردن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران استفاده کند گفت: « دولت ترامپ هنگام خروج از برجام متن بیانیه‌ مطبوعاتی خودش را “پایان دادن به مشارکت آمریکا در برجام” انتخاب کرده است. بنابراین، آنها (مقام‌های دولت ترامپ) آزادند هر استدلالی که می‌خواهند بیاورند ولی به نظر می‌رسد که استدلال‌های آنها بنیادهای لرزانی دارد و به آنها برای استفاده از مفاد بازگشت خودکار که با مذاکره ما به دست آمد کمکی نمی‌کند.»


بیشتر بخوانید:

یک بام و دو هوای «برایان هوک»؛ درخواست تحریم ایران همزمان با دعوت به «توافق جدید»


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن