اخبار چین و آمریکااخبار کروناسلامتسیاسیکرونا در آمریکاکرونا ویروسویروس کرونا

سناتورهای جمهوری‌خواه خواستار کوتاه شدن دست چین از واکسن آمریکایی کرونا شدند

تعدادی از سناتورهای آمریکایی لایحه‌ای را تنظیم کردند تا از طریق آن، از آنچه «دزدی و خرابکاری» چین در تحقیقات مربوط به ساخت واکسن کرونا در آمریکا خواندند، ممانعت کنند.

به گزارش گروه اخبار سیاسی پایگاه خبری رخ، گروهی از جمهوری‌خواهان سنا «قانون محافظت از واکسن کووید-۱۹» را معرفی کردند که بر اساس آن هر واکسنی که در آینده برای درمان کرونا مورد استفاده قرار بگیرد، باید از «خرابکاری» و دزدی از سوی چین، در امان بماند.

هفت قانو‌گذاری جمهوری‌خواه تحت هدایت سناتور «ریک اسکات» از فلوریدا، روز پنجشنبه این لایحه را اعلام کردند. آن‌ها مدعی هستند چنین قانونی برای ممانعت از دزدی تحقیقات آمریکا درباره تولید واکسن کرونا یا خرابکاری در آن از سوی چین لازم است.

به گفته این سناتورها، این لایحه «ارزیابی دقیق امنیت ملی» را ممکن و دست وزارت امنیت میهن ، اف‌بی‌آی و وزارت خارجه آمریکا را برای تحقیقات باز می‌کند و همچنین به دنبال این هدف است که همه دانشجویان چینی که روادید آمریکا را دارند و در حال حاضر بر روی تحقیقات درباره واکسن کرونا در آمریکا کار می‌کنند، مورد تحقیق قرار دهد.

سناتور «مارشا بلکبرن» از ایالت تنسی مدعی شد: «بی‌تفاوت نمی‌ایستیم و تماشا کنیم که آن‌ها تحقیقات آمریکا درباره واکسن را از طریق جاسوسان خود در لباس دانشجو بدزدند.» وی در ادامه ادعاهایش تاکید کرد نباید به پکن اجازه داد به تلاش‌های آمریکا برای تولید واکسن صدمه بزند.

به گزارش شبکه روسی «راشا تودی»، مشخص نیست چرا دولت چین باید به دنبال خرابکاری در تحقیقات درباره ایمن‌سازی در مقابل ویروس کرونا باشد، وقتی که خود این کشور شیوع شدید این ویروس را تجربه کرد و همچنان مانند کشورهای دیگر، موفق به تولید واکسن آن نشده است.

این سناتورها که دولت چین را به دلیل همه‌گیری کرونا مقصر خواندند و اتهاماتی را درباره سرقت در زمینه مالکیت معنوی مطرح کردند، ادله‌ای در اثبات ادعاهای خود درباره ممانعت پکن از انجام تحقیقات ارائه ندادند.

قانون‌گذاران جنگ‌طلب آمریکایی در حالی به دنبال دور نگه داشتن واکسن از چین و جمعیت یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی آن هستند که سازمان جهانی بهداشت از جامعه بین‌المللی خواسته درست برعکس عمل کند. این سازمان جهانی از کشورهای مختلف خواسته در زمینه ساخت واکسن کرونا نهایت همکاری را با یکدیگر داشته باشند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه‌های اخیر جنگی لفظی را علیه چین و سازمان جهانی بهداشت در خصوص واکنش آن‌ها به همه‌گیری کرونا به راه انداخته است. او مدعی است این دو در مخفی‌کاری درباره شیوع کرونا در مراحل اولیه هم‌دستی کردند. ترامپ که در ماه آوریل از تصمیم خود برای تعلیق کمک مالی به این نهاد جهانی در بحبوحه همه‌گیری کرونا خبر داد، آن را متهم می‌کند که به سمت چین گرایش دارد. ترامپ اخیراً هم در نامه‌ای به این سازمان آن را به قطع دائم حمایت واشنگتن در صورت انجام نگرفتن تغییرات اساسی تهدید کرد.

درخواست وی برای اقدامات تنبیهی علیه سازمان جهانی بهداشت روز سه‌شنبه از سوی سایر اعضای این سازمان رد شد. آنها در عوض با انجام تحقیق «مستقل و بی‌طرفانه» درباره پاسخ این سازمان به همه‌گیری کرونا موافقت کردند.

کارشناسان می‌گویند حمله‌های مکرر ترامپ به این نهاد، مانع این سازمان در زمان بحرانی کنونی است و به طور جدی تلاش‌های جهانی را برای مقابله با ویروس به خصوص در کشورهای فقیرتر که به شدت به این سازمان وابسته هستند، مختل می‌کند.


بیشتر بخوانید:

نمود انحصارگرایی و انزواطلبی آمریکا در تولید واکسن کرونا

تردید درباره واکسن انگلیسی کرونا/ میمون‌ها کرونا گرفتند

موفقیت واکسن کووید-۱۹ شرکت مُدرنا در آزمایشات انسانی

واکسن آکسفورد برای مقابله با کرونا جواب داد


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن