اسکوتیتر یکگل محمدیویژه نسل تدبیر

صادرات گل‌محمدی از اسکو به ۱۰ کشور جهان

به گزارش نسل تدبیر،بابک رضی منش با بیان اینکه شهرستان اسکو با سطح زیرکشت ۷۰۰ هکتار گل محمدی رتبه اول استانی را به خود اختصاص داده است، افزود: بیشترین سطح زیرکشت این محصول در این شهرستان متعلق به روستاهای گنبرف، کردآباد، مجارشین و عنصرود است‌

وی ادامه داد: حدود ۲۲۰۰ تن گل محمدی با سهم ۶۰ درصدی نسبت به تولید استان و با عملکرد ۳.۴ تن در هکتار از باغ‌های شهرستان اسکو برداشت و روانه واحدهای تولیدی و بازار مصرف می شود.

وی مهم ترین برنامه شهرستان را ارتقای بهره‌وری در باغات گل محمدی و افزایش میزان تولید محصول در هکتار دانست و افزود؛ اصلاح گلستان ها به منظور ارتقاء کیفیت با روش های علمی در باغات پایلوت شهرستان در حال اجر است و این امکان وجود دارد که تا ۷ تن در هکتار برداشت گل محمدی داشته باشیم

فرماندار اسکو ادامه داد : با توجه فرصت یکماهه برای چیدن گل محمدی” اول تیر تا پایان تیرماه” و حداکثر ظرفیت ۵۰۰ تن در کارخانه صنعتی و ۲۰۰ تن در واحدهای گلاب گیری سنتی و واحدهای خانگی افزودند؛ شهرستان در حال حاضر ظرفیت فرآوری ۷۰۰ تن از محصول تولیدی گل محمدی خود را دارد.

رضی‌منش، ایجاد و حمایت از صندوق خرد زنان در روستاهای شهرستان را در توسعه کشت و فرآوری محصول گل محمدی مهم دانست و افزود؛ با ارائه تسهیلات و حمایت ویژه گام های بلندی برای جلوگیری از خام فروشی این محصول مهم برداشته شده است.

رضی منش از صادرات محصولات تولیدی گل محمدی این شهرستان به ۱۰ کشور از جمله کره جنوبی، عراق، عربستان، ترکیه، بحرین، عمان و چند کشور دیگر خبر داد و افزود؛ با عنایت به کاربرد گسترده گل محمدی در صنایع غذایی، داروسازی، عطر سازی و بهداشتی و آرایشی و ارز آوری بالای این این محصول و تضمین بازار فروش برای شهرستان واجد اهمیت است.

فرماندار شهرستان اسکو با بیان این نکته که ۱۵۰۰ تن از محصول تولیدی گل محمدی در شهرستان فرآوری نمی شود و شهرستان از ارزش افزوده بالای آن محروم است افزوند؛ باید تلاش کنیم تا با ایجاد و استقرار صنایع تبدیلی امکان فرآوری کل تولید گل محمدی شهرستان را فراهم کنیم.

رضی منش سهم ۳۲ درصدی فرآوری گل محمدی از میزان کل تولید گل این محصول را غیر قابل قبول دانست و افزود؛ باید برای بهرمندی از ارزش افزوده بالای این محصول با ایجاد و بسترسازی برای حضور و فعالیت سرمایه گذران تلاش کنیم.

وی ادامه داد: این حجم از تولید گل محمدی حداقل نیازمند ایجاد سه کارخانه فرآوری دیگر است تا ارزش افزوده محصولات را افزایش دهیم که یکی از اهداف جشنواره گل محمدی این است که اجازه ندهیم گل محمدی به صورت خام از شهرستان خارج شود و ارزش افزوده محصولات برای شهرستان باقی بماند و در این زمینه آماده ارایه تسهیلات مناسب به سرمایه گذاران هستیم و همچنین زمین رایگان دولتی در اختیار آنان قرار دهیم.

وی ادامه داد: از متقاضیانی که خواهان سرمایه گذاری در قسمت صنایع تبدیلی نظیر گلاب گیری و اسانس گیری هستند حمایت می کنیم

وی افزود: راه اندازی صنایع فراوری محصول گل محمدی و ایجاد ارزش افزوده در این محصول در اولویت برنامه های بخش کشاورزی شهرستان قرار دارد و یقینا با شهرک صنعتی شهید نیرومند شهرستان اسکو فرصتی بی نظیر برای فراهم کردن حضور سرمایه گذران در این حوزه می باشد.

لینک کوتاه : https://nasletadbir.ir/?p=163785


l

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن